????????????????????????????????????

Návštěva v chorvatském Daruvaru

Tak už je to tady! Náš dlouho očekávaný zájezd do Chorvatska se skutečně naplňuje.

Ještě zamávat rodičům a můžeme vyrazit. Po 12 hodinách jízdy v autobuse přijíždíme do nádherně rozkvetlého Daruvaru.

Následuje přivítání s paní ředitelkou místní hudební školy a ubytování do převážně česky mluvících rodin.Překvapuje nás jejich krásná čeština, ale některá slova nám připadají dost legrační. Např. po zaklepání nám odpoví:“Račte dál!“ a nebo v krásném moderním bytě nám chorvatská kamarádka ukazuje „svoji světnici“.

Další den nás čeká bohatě nabytý program. Návštěva České besedy spojena s výstavou, kde se dozvídáme, že o první Čechy byl v Chorvatsku opravdu veliký zájem pro jejich pracovitost a odborné znalosti(např. při výrobě piva). Dodnes mají v Daruvaru český pivovar a vaří v něm pivo s názvem „Staročech“. Velice mile nás také vítají na české základní škole Jana Amose Komenského, pro kterou jsme uspořádali v Letohradě sbírku českých knížek a odevzdáváme je do školní knihovny. Samozřejmě se také zúčastňujeme zápasu ve vybíjené mezi „Chorvaty a Čechy“ v jejich krásné tělocvičně. Po obědě navštěvujeme Termální lázně a pak nás čeká společný koncert v moderním sále místního kina.

Jako první vystupuje chorvatská hudební škola a zahajuje své vystoupení českou písní pro dva akordeony. Velice nás však překvapuje drnkací nástroj TAMBURICA – tu snad vidíme všichni poprvé v životě. Po půlhodinovém vystoupení daruvarské školy nastupuje dechový soubor pana ředitele Balaštíka a pak už konečně Petrklíč! Zpočátku jsme odměněni zdvořilým potleskem. Čím více se však pouštíme do písní rytmických a tanečních, nálada v publiku rychle stoupá. Fandí nám celý sál a spousta Chorvatů si naše vystoupení natáčí na památku.

Po koncertě následuje slavnostní večeře, kde ochutnáváme místní specialitu MLYNCJE a vyměňujeme si adresy.

Ráno před odjezdem ještě společné foto a všem slibujeme,že určitě zase přijedeme…..

(žákyně a žáci pěveckého sboru Petrklíč)

 

Chorvatsko

Na náš výlet do chorvatského Daruvaru vzpomínám s radostí a myslí plnou zážitků. Cestabyla sice dlouhá a vyčerpávající, ale milé a přátelské přijetí od Chorvatů nám bylo odměnou. Už v den příjezdu mě má nová kamarádka provedla malebným městem. Byla jsem mile překvapena, jak je Daruvar veliký, kolik má parků a kolik krásných a historických památek se zde nachází. Líbilo se mi, že ke každému místu se vztahovala zajímavá prastará historka.

Po příjezdu do náhradního domova jsem oplývala neustálým úsměvem, protože více přívětivou rodinu jsem si nemohla přát. Česky mluvila pouze maminka, avšak zbytek rodiny rozuměl všemu, co jsem česky řekla. Musela jsem tedy osvěžit angličtinu, ale to není nikdy na škodu.

Do Chorvatska jsme primárně jeli za účelem společného koncertu, který se podle mého názoru nadmíru vydařil. Já byla unešená místními akordeonisty, a naopak obyvatelé Daruvaru nadšeně tleskali našemu pěveckému sboru a žesťovému souboru. Musím uznat, že takovou energii jsem na pódiu dlouho nezažila.

Poslední večer jsem s novými přáteli vyrazila na noční procházku městem a jen podotýkám, že takto jsem se dlouho nezasmála. Navázala jsem nové vztahy a poznala nádherné místo v Chorvatsku.

Na závěr jen řeknu, že lépe náš výlet dopadnout nemohl!

Natálie Papcunová – žákyně ZUŠ

????????????????????????????????????